بیت کوین (Bitcoin) چیست | بیت کوین کش (Bitcoin Cash)

بیت کوین (Bitcoin) چیست | بیت کوین کش (Bitcoin Cash)

بیت کوین یا بیت کوین کش چیست؟

بیت کوین (بیت کوین کش) در ایران بسیار مورد استقبال قرار گرفته است ولی ممکن است برای شما هنوز شناخته شده نباشد. ارز دیجیتال به گوش شما حتما خورده است.

هر اطلاعی درباره بیت کوین لازم باشد بدانید را اینجا بخوانید.

بیت کوین «bitcoin» یک رمز ارز یا ارز دیجیتال اسـت کـه بـه صورت غیر متمرکز و بدون بازرسی هیچ کشور یا بانک مرکزی یا نهاد جهانی مدیریت می شود.

افراد می توانند بیت کوین را برای هم ارسال و دریافت کنند، بدون این‌که نیازی بـه شبکه بانکی یا پذیرش دولت‌ها باشد.

 

در عوض این مبادلات توسط نقاطی در شبکه‌ها از طریق رمزنگاری و دفاتر ثبت توزیع شده احراز می شود کـه بـه ان بلاکچین گفته میشود.

 

بـه همین اساس علیرغم این‌که هیچ دولتی بر مبادلات بیت کوین نظارت ندارد، اما در عین حال امنیت این مبادلات بالاست. بیت کوین در حال حاضر ارزشمندترین ارز دیجیتال در دنیاست.

 

برترین بت: دراین مقاله قصد داریم توضیحات کامل و جامعی را در ارتباط با بیت کوین Bitcoin بـه شـما مخاطبان عزیز ارائه کنیم، این نوشته بـه طور مداوم در حال آپدیت شدن اسـت، لذا برای کسب اطلاعات بیشتر بـه ان سر بزنید.

 

بیت کوین (Bitcoin) چیست | بیت کوین کش (Bitcoin Cash)

آشنایی با بیت کوین Bitcoin

برای این‌که سریع تر برویم سراغ این‌که بیت کوین چیست، باید در دو بخش ماجرا این مساله را توضیح دهیم. دریک طرف ماجرا شـما یک تکه کد دارید «bitcoin-the-token» کـه بیانگر مالکیت یک مفهوم دیجیتالی اسـت.

 

در سوی دیگر ماجرا یک پروتکل وجوددارد «bitcoin-the-protocol» کـه یک شبکه توزیع شده «یعنی غیر متمرکز دریک مکان جغرافیایی خاص» اسـت کـه محل ثبت و ضبط موضوعات مالی مربوط بـه بیت کوین هاست.

 

یعنی اطلاعات مربوط بـه بیت کوین ها

دریک جا نگه‌داری نمی‌شود و بـه طور توزیع شده در جاهای مختلفی نگه‌داری می شود. این دو بخش ماجرا درکنار هم مفهوم «بیت کوین» را شکل می‌دهند.

 

این شکل از تعریف باعث می شود تا پرداخت ها بین افراد بدون این‌که از یک سیستم مرکزی مثل بانک مرکزی یا شبکه شتاب رد یا تایید شوند صورت بپذیرد. بیت کوین بـه صورت الکترونیکی ایجاد و نگه داری می شود و هیچ نمود فیزیکی ندارد.

 

بـه این ترتیب بیت کوین ها را نمیشود مانند دلار و یورو چاپ و منتشر کرد! بیت کوین توسط کامپیوترها تولید میشوند. بـه همین دلیل بـه آن ها ارز دیجیتال گفته می شود.

 

بیت کوین نخستین نمونه اي از چیزی اسـت کـه امروز بـه ان رمز ارز میگوییم. این شکل از ارزها ویژگی هاي‌ مشترکی با ارزهای ملی یا فیزیکی دارند در حالی‌که احراز صحت انها مبتنی بر رمزنگاری اسـت.

 

تلفظ صحیح و معنای بیت کوین Bitcoinچیست؟

بیت کوین برگرفته از دو کلمه انگلیسی bit و coin اسـت.

بیت پایه اي ترین «کوچک‌ ترین» واحد ذخیره اطلاعات در مفاهیم کامپیوتری اسـت. در واقع اطلاعات بـه صورت بیت بـه بیت ذخیره میشوند. کوین coin نیز بـه معنای سکه اسـت.

 

در واقع این نامی استعاری اسـت کـه نشان میدهد پول «سکه» ها بـه صورت اطلاعات کامپیوتری ذخیره می‌شوند. بعضاً دیده شده در پارسی بـه اشتباه «بیت کوئین» تلفظ می شود. حتی پیش تر دریک برنامه تلویزیونی ایرانی، کارشناس مهمان برنامه، بـه دلیل همین تلفظ و برداشت نادرست از کلمه، ان را «ملکه بیت ها» ترجمه کرد!

 

تاریخچه بیت کوین، چه کسی بیت کوین را ایجاد کرد؟

یک برنامه نویس کامپیوتر کـه نام مستعار وی ساتوشی ناکاموتو اسـت برای نخستین بار درسال 2008 بیت کوین را بـه عنوان سیستمی برای پرداخت الکترونیکی کـه توسط عملیات ریاضی تایید می شود ابداع کرد.

 

ایده این بود کـه روشی برای مبادلات پولی الکترونیکی امن، قابل احراز و تغییر ناپذیر ایجاد شود بدون این‌که نیاز باشد وابسته بـه یک قدرت مرکزی شبیه بـه بانک مرکزی باشد.

 

نام دامنه “bitcoin.org” در 18 اوت 2008 ثبت شد.

در 31 اکتبر 2008 ؛ لینک بـه مقاله اي بـه نویسندگی ساتوشی ناکاموتو با عنوان بیت کوین: یک سیستم نقدی الکترونیکی فرد بـه فرد «Peer-to-Peer» بـه یک فهرست پستی رمزنگاری ارسال شد.

ناکاموتو نرم افزار بیت کوین را بـه عنوان کد منبع باز اجرا کرد و ان را در ژانویه 2009 منتشر کرد. تا بـه امروز هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو مشخص نشده اسـت.

 

بیت کوین (Bitcoin) چیست | بیت کوین کش (Bitcoin Cash)

فرق بیت کوین با ارزهای سنتی چیست؟

بیت کوین برای پرداخت الکترونیکی استفاده می شود در صورتیکه دو طرف پرداخت کننده و دریافت کننده موافق باشند و هردو کیف پول بیت کوین داشته باشند. از این جهت رمز ارزها و ارزهای سنتی شبیه بـه هم هستند.

 

اما بیت کوین از جنبه هاي‌ مختلفی و مهمی با ارزهای سنتی متفاوت اسـت. در ادامه بـه بیان این تفاوت ها میپردازیم:

 

1» عدم تمرکز

مهم ترین ویژگی بیت کوین، عدم تمرکز ان در دست یک قدرت اسـت.

هیچ موسسه، نهاد یا کشوری شبکه بیت کوین را نظارت نمی‌کند و توسط گروهی از برنامه نویسان داوطلب نگه‌داری می شود.

این علی الخصوص برای افرادی کـه بازرسی پول انها توسط دولت ها و نهادها دغدغه همیشگی اسـت، بسیار جذاب اسـت.

این افراد ممکن اسـت با نیت خوب «نقل و انتقال پول در ازای حق الزحمه، خرید و فروش بین المللی و …» یا با نیت بد «عمدتاً پولشویی و انتقال پول کثیف» سعی در مخفی کردن مراودات مالی خود داشته باشند.

 

ابداع بیت کوین مبتنی بر مفهوم بلاکچین

باعث شده اسـت تا با استفاده از رمزنگاری و مفهوم توزیع شده بیت کوین تحت هیچ شرایطی بـه طور هم زمان بـه دو نفر فروخته نشود!

 

یا بـه عبارتی یک بیت کوین در ان واحد متعلق بـه دو نفر نباشد! اینکار در شبکه هاي‌ بانکی توسط بانک احراز می شود. یعنی هیچگاه موقعیتی پیش نمی‌آید کـه یک پول بـه حساب دو نفر واریز شود یا اشتباهات در تراکنش هاي‌ بانکی توسط بانک اصلاح می شود.

 

اما در مفهوم بیت کوین، صحت تراکنش ها توسط کل شبکه احراز می شود. یعنی هر بازیگر در شبکه، مرجعی برای احراز صحت تراکنش ها خواهد بود.

 

2» محدودیت در عرضه بیت کوین

در تئوری، ارزهای سنتی مثل دلار و یورو و ریال هیچ محدودیتی در تامین ندارند.

بانک هاي‌ مرکزی یا نهادهای مربوط مالی هر کشور بسته بـه نیاز مقادیر جدیدی از این ارزها را چاپ و منتشر میکنند.

طبق معمولً تغییرات در ارزش این ارزها بـه دارندگان این ارزها کـه شهروندان هستند تحمیل می شود.

 

اما بیت کوین بالعکس، تامین رمز ارز را توسط الگوریتم هایي فراهم می‌کند. مقدار محدودی از بیت کوین ها در هر ساعت تولید می‌شوند تا بـه میزان حداکثر ان کـه 21 میلیون بیت کوین اسـت برسند.

این باعث می شود تا بیت کوین بـه سرمایه اي بسیار جذابتر تبدیل شود. در تئوری عرضه و تقاضا، با افزایش تقاضا ارزش بیت کوین بـه دلیل محدودیت ان افزایش پیدا خواهد کرد.

 

3» ناشناس ماندن

در حالی کـه در سیستم بانکی و نظام ارزهای سنتی طبق معمولً ارسال کننده و دریافت کننده پول مشخص هستند اما در معاملات بیت کوین، شـما شناختی از خریدار یا فروشنده ندارید مگر این‌که از قبل باهم توافق کرده باشید و آدرس کیف پول هم را داشته باشید.

 

بـه این ترتیب هویت افراد حاضر تا حدی ناشناس باقی می ماند. در نظام هاي‌ سنتی برای این‌که ارسال و دریافت پول صحت سنجی شود، باید مبدا و مقصد شناخته شده باشند.

اما در معاملات بیت کوین، با پروتکل هاي‌ موجود کاربران نیازی بـه تایید خود ندارند و شبکه با بررسی تراکنش هاي‌ قبلی و قبل تر بـه طور توزیع شده «یعنی از منابع مختلف» میتواند صحت و سقم این‌که یک کاربر ناشناس بیت کوین دارد یا خیر را احراز کند.

 

البته بخش بزرگی از پلت فرم هاي‌ معاملات بیت کوین، ملزم بـه این هستند کـه هویت استفاده کنندگان از پلت فرم را قبل از فعالیت احراز و مشخص کنند. این موضوع باعث می شود تا معاملات بیت کوین برای کلاهبرداران، قاچاقچیان و پولشویان سخت تر شود.

 

4» بازگشت ناپذیری یا تغییر ناپذیری

در معاملات بیت کوین چیزی بازگشت پذیر نیست.

در معاملات بانکی، بـه دلیل وجود یک نهاد مرکزی این نهاد می‌تواند تصمیم بگیرد کـه یک تراکنش را برگشت بزند یا ان را بعبارتی باطل کند.

اما در معاملات بیت کوین با توجه بـه این‌که اینطور قدرتی وجود ندارد، امکان دخل و تصرف و تغییر در معاملات وجود ندارد.

این یک شمشیر دو لبه اسـت. کسی نمیتواند در تراکنش ها دخل و تصرف کند اما در صورتیکه تراکنشی اشتباه انجام بپذیرد نیز امکان بازگشت ان وجود ندارد.

 

5» تقسیم پذیری

کوچک‌ترین واحد بیت کوین ساتوشی نام دارد. در واقع هر یک صد میلیون ساتوشی یک بیت کوین را شکل میدهند. این باعث می شود تا بتوان تراکنش هاي‌ میکرو و خیلی ریز را نیز بتوان با بیت کوین انجام داد.

 

بیت کوین (Bitcoin) چیست | بیت کوین کش (Bitcoin Cash)

بخش دوم: چطور بیت کوین بخریم؟

حال کـه با موضوعات کلی مربوط بـه بیت کوین آشنا شدیم، احتمالاً می خواهید بدانید کـه چطور باید بیت کوین بخرید یا از مفهوم بیت کوین منافع اقتصادی کسب کنید.

 

در مورد خرید بیت کوین و فروش بیت کوین یک مطلب مفصل خاص این موضوع وجوددارد کـه میتوانید از این لینک ان را مطالعه کنید.

 

اما در ادامه نیز بـه طور خلاصه بـه بیان مطالبی دراین مورد می‌پردازیم.

 

بیت کوین ها بـه طور کلی از طریق پلت فرم هاي‌ معامله یا خرید و فروش بیت کوین و یا بـه طور مستقیم از طریق سایر افراد قابل خرید و فروش اسـت.

 

بیت کوین رابا ریال، دلار، کارت شتاب، ویزا کارت و مستر کارت و روش هاي‌ بسیار متنوعی مثل رمز ارز هاي‌ دیگر نیز می توان خریداری کرد. اما برای کار لازم اسـت تا مراحلی را طی کنید:

 

1» ایجاد یک کیف پول

فرقی نمی‌کند کـه چه روشی را برای خرید و پرداخت بیت کوین انتخاب کنید.

 

شـما در نهایت بـه یک کیف پول نیاز دارید تا بیت کوین هاي‌ خریداری شده تان را در ان ذخیره کنید. این کیف پول ممکن اسـت یک کیف پول آنلاین، موبایلی، دسکتاپ یا حتی آفلاین «مثل دستگاه سخت افزاری کوچک» باشد.

 

مهم‌ترین مساله در ارتباط با کیف پول الکترونیکی حفظ کلید یا رمز عبور کیف پول الکترونیکی اسـت کـه اگه ان را فراموش کنید برای همیشه دسترسی خودرا بـه کیف پولی کـه بیت کوین خودرا در ان ذخیره کرده‌اید از دست میدهید.

 

2» باز کردن حساب در یک پلت فرم معامله و خرید بیت کوین

پلت فرم هاي‌ معامله رمز ارزها در واقع بـه نمایندگی از شـما کار خرید و فروش بیت کوین را انجام می‌دهند. در حال حاضر صدها پلت فرم خرید و فروش بیت کوین وجوددارد و بـه طور مداوم پلت فرم هاي‌ جدیدی وارد بازار می‌شوند و عده اي از پلت فرم ها نیز بسته می‌شوند.

 

در رابطه با کیف پول انتخاب پلت فرم شناخته شده و قابل اعتماد مساله مهمی بـه نظر می‌رسد.

لذا بهتر اسـت قبل از انتخاب پلت فرم مورد نظر، نسبت بـه موضوع بررسی و تحقیق لازم را انجام دهید.

 

بزرگ ترین پلت فرم «اکسچینج» بیت کوین در دنیا از حیث مبلغ دلاری بیت فینکس اسـت. اما بازارهای معاملات آنلاین دیگری هم چون کوین بیس، بیت استمپ و پولونیکس نیز از بازارهای بزرگ بیت کوین هستند.

 

اما برای خرید و فروش مقادیر کم بیت کوین، بازارهای کوچکتر دیگر نیز عمدتاً قابل استفاده هستند.

بـه دلیل قوانین احراز هویت کاربران «KYC» و ضد پولشویی در سراسر دنیا عمده پلت فرم هاي‌ خرید و فروش بیت کوین برای باز کردن حساب کاربری هویت شـما را مورد سنجش قرار میدهند. این موضوع طبق معمول با ارائه تصویر شـما، مدرک شناسایی و بعضاً آدرس پستی شـما شکل میگیرد.

 

در ایران بـه دلیل قوانین موجود برای احراز هویت «حتماً از سایت معتبر خرید کنید» بعضاً از شـما می‌خواهند کـه با در دست داشتن کارت ملی و یک تعهدنامه درکنار خود یک عکس بگیرید و برای پلت فرم ارسال کنید.

 

بیشتر بازارهای بیت کوین یا اکسچینج هاي‌ بیت کوین امکان خرید بیت کوین رابا پول ملی مورد استفاده مردم یا کارت هاي‌ بانکی و پی پل فراهم می‌کنند و درآمد آن ها نیز از درصدهایی اسـت کـه از اتفاق این خرید و فروش ها اخذ میکنند.

 

برای مثال یک پلت فرم ممکن اسـت از هر معامله شـما یک دهم درصد کمیسیون اخذ کند.

شـما بعد از این‌که اکانت خود در ان پلت فرم معاملاتی را شارژ کنید، می‌توانید یک پیشنهاد قیمتی برای خرید بیت کوین ثبت کنید ودر صورت مطابقت، بیت کوین خریداری کنید.

این بیت کوین خریداری شده بلافاصله بـه کیف پول شـما در ان پلت فرم منتقل می شود کـه شـما میتوانید حتی آن را بـه کیف پولی خارج از ان پلت فرم انتقال دهید.

 

بیت کوین (Bitcoin) چیست | بیت کوین کش (Bitcoin Cash)

بخش 3: چطور بیت کوین را ذخیره کنیم؟

کیف پول الکترونیکی چیست؟ چطور بیت کوین خود را ذخیره و نگهداری کنیم؟

قبل از این‌که صاحب یک بیت کوین بشوید باید جایی پیدا کنید کـه آن را ذخیره و نگه‌داری کنید. بـه این محل، کیف پول گفته می شود. کیف پول در واقع با استفاده از یک کلید خصوصی امکان دسترسی شـما را بـه آدرس بیت کوین تان را فراهم می‌کند کـه در واقع یک کلید عمومی اسـت.

 

یک کیف پول ممکن اسـت شامل چندین کلید خصوصی باشد. از سوی دیگر ممکن اسـت یک سرمایه گذار دارای چندین کیف پول باشد. کیف پول ها ممکن اسـت روی کامپیوتر شـما یا موبایل تان، یک دستگاه سخت افزاری یا حتی بر روی کاغذ باشند! در ادامه انواع مختلف کیف پول ها را بررسی می‌کنیم:

 

کیف پول الکترونیکی

کیف پول هاي‌ الکترونیکی ممکن اسـت یک نرم افزار قابل دانلود باشند یا این‌که بر روی یک سرور در اینترنت قرار داشته باشند.

اگر فایل باشند در واقع بر روی کامپیوتر یا فلش یا هارد دیسک شـما ذخیره می‌شوند.

 

اما اگر بر روی سرور یا آدرسی در اینترنت باشند، احتمالاً کاربر پسند تر هستند «بـه تخصص کمتری نیاز دارند». البته دراین حالت شـما باید بـه اندازه کافی بـه ان میزبان کیف پول تان در اینترنت اعتماد داشته باشید. در غیر اینصورت هیچوقت کیف پول الکترونیکی خودرا روی یک میزبان غیر معتبر «مثل یک سایت معمولی» نگه داری نکنید.

 

کیف پول نرم افزاری

نصب کردن یک کیف پول روی کامپیوتر شـما این امکان را در اختیارتان قرار می‌دهد کـه امنیت کلیدهایتان را خودتان بـه عهده داشته باشید. بیشتر کیف پول هاي‌ نرم افزار تنظیمات پیچیده اي ندارند و رایگان هستند.

 

اما اشکال این شکل از کیف ها این اسـت کـه نگه‌داری از ان ها سخت تر اسـت و کل مسئولیت حفظ و تهیه پشتیبان و … بـه عهده خود شماست. این‌که مورد سرقت قرار بگیرید یا کامپیوترتان دچار مشکل شود ممکن اسـت باعث از دست رفتن بیت کوین تان شود.

 

اگر واقعاً دوست دارید از این روش استفاده کنید سایت بیت کوین امکان دانلود یک نرم افزار کیف پول پایه را از این آدرس فراهم کرده اسـت. اما برای این‌که بتوانید استفاده کنید باید کل داده هاي‌ ثبت و ضبط بیت کوین «دفتر کل بیت کوین» را ذخیره کنید و روی کامپیوترتان نگه داری کنید کـه در حال حاضر این اطلاعات درحدود 145 گیگابایت هستند.

 

بیشتر کیف پول هاي‌ نرم افزاری امروز کیف پول هاي‌ سبک یا اصطلاحا SPV هستند کـه با داشتن انها نیازی بـه دانلود دفتر کل ندارید. برای مثال الکترام «Electrum» یک کیف پول بیت کوین SPV اسـت کـه امکان ذخیره آفلاین بیت کوین را نیز بـه شـما می‌دهد. اگزودوس «Exodus» نیز می‌تواند امکان دارایی هاي‌ متنوع رابا یک ظاهر نسبتاً پیچیده بـه شـما ارائه کند.

 

برخی کیف پول هاي‌ دیگر نیز مشابه با جکس «Jaxx» نیز امکان نگه‌داری دارایی هاي‌ دیجیتال متنوع تری ارائه می‌کند یا مثل کوپی «Copay» امکان ارائه اکانت مشترک را ایجاد میکند.

 

کیف پول آنلاین

کیف پول هاي‌ آنلاین یا کلاودبیسد «بر روی سرورهای ابری» اسانی کاربران در نگه‌داری بیت کوین بسیار بالاتر میبرند. دسترسی شـما بـه کیف پولتان تقریبا از طریق هر دستگاهی کـه بخواهید امکانپذیر خواهد بود. شـما نیازی بـه دانستن مفاهیم زیادی ندارید و دسترسی شـما با یک رمز عبور و نهایتاً ورود دو یا چند مرحله اي امکان‌پذیر خواهد بود.

 

شاید اشکال این روش برای عده اي از افراد، عدم خاطرجمعی و پایین بود امنیت کیف پول هاي‌ آنلاین تلقی شود. برای حل این موضوع شـما باید تنها از منابعی کـه اعتماد زیادی بـه ان دارید استفاده کنید. عده اي از کیف پول هاي‌ آنلاین و بزرگ دنیا عبارتند از کوین بیس «Coinbase»؛ بلاکچین «Blockchain» و زپو «Xapo».

 

کیف پول موبایلی

کیف پول هاي‌ موبایلی در واقع اپلیکیشن هاي‌ موبایلی هستند کـه بیشتر زمانی کارکرد دارند کـه شـما بخواهید خریدی رابا استفاده موبایل خودتان پرداخت کنید «با فرض این‌که فروشگاه پذیرای بیت کوین باشد».

 

بیشتر کیف پول هایي کـه دربخش قبل توضیح داده شده کیف پول موبایلی نیز دارند. اما علاوه بر موارد فوق آبرا «Abra»؛ ایربیتز «Airbitz» و برد «Bread» نیز از جمله کیف پول هاي‌ موبایلی هستند.

 

کیف پول های سخت افزاری

کیف پول هاي‌ سخت افزاری طبق معمولً دستگاه هاي‌ کوچکی هستند کـه مثل فلش بـه کامپیوتر وصل میشوند و امکان انجام مبادله بیت کوینی را بـه شـما می‌دهند. با توجه بـه این‌که این دستگاه ها آفلاین هستند و ارتباط شان با اینترنت قطع اسـت، طبق معمولً امنیت بـه شدت بالایی دارند. اما از سویی ممکن اسـت بـه سرقت بروند یا گم شوند. عده اي از سرمایه گذاران بزرگ بیت کوین، منابع بیت کوین خودرا بر روی سخت افزار ودر اماکن فیزیکی مطمئنی مثل صندوق امانات بانکی نگه داری میکنند.

 

کیف پول کاغذی

شاید راحت ترین کیف پول، کیف پول هاي‌ کاغذی باشند کـه بر روی کلید خصوصی و عمومی آدرس یک بیت کوین چاپ شده اسـت! عده اي از سرویس ها شبیه بـه والت جنریتور «WalletGenerator» بـه سادگی امکان ایجاد آدرس جدید و چاپ ان بر روی کاغذ را می‌دهند. این روش نیز شبیه بـه روش قبلی اسـت و باید ان را در جای مطمئنی نگه‌داری کرد.

 

آیا کیف پول های بیت کوین امن هستند؟

این موضوع کاملاً نسبی اسـت و بستگی بـه کیف پول و نوع کیف پول انتخابی تان دارد. اگر حجم زیادی از بیت کوین دارید، مطمئن ترین راه نگه‌داری در کیف پول سخت افزاری و نگه‌داری ان دریک مکان امن «مثل بانک» اسـت.

 

اما کیف پول هاي‌ بزرگ آنلاین کـه خودرا در طی سالیان گذشته ثابت کرده اند نیز می توانند روش هاي‌ خوبی برای نگه داری بیت کوین هاي‌ شـما باشند. معامله گران بیت کوین طبق معمولً ترکیبی از این دو را مورد استفاده قرار می‌دهند. یعنی بخشی را کـه سرمایه گذاری کرده اند بـه صورت سخت افزاری و بخشی را کـه معامله میکنند بر روی پلت فرم هاي‌ معامله بیت کوین نگه‌داری می‌کنند.

بیت کوین (Bitcoin) چیست | بیت کوین کش (Bitcoin Cash)

بخش چهار: چطور بیت کوین Bitcoin بفروشیم؟

امروزه تقریبا تمام روش هایي کـه می توان بیت کوین خرید، برای فروش بیت کوین نیز صادق هستند. البته استثنائاهایی نیز دراین رابطه وجوددارد. برای مثال برخی دستگاه هاي‌ عابر بانک «ATM» وجود دارند کـه صرفاً بـه شـما در ازای بیت کوین پول نقد ارائه می‌کنند و نه بالعکس! برای این‌که فهرست ATM هایي کـه بیت کوین در انها معتبر اسـت را ببینید از سرویس کوین اي تی ام رادار «Coinatmradar» میتوانید استفاده کنید.

 

همه ی پلت فرم هاي‌ مبادله بیت کوین یا اختصاراً اکسچینج هاي‌ بیت کوین امکان خرید و فروش بیت کوین را بـه صورت هم زمان فراهم میکنند. عده اي از اکسچینج هاي‌ بیت کوین صرفاً برای خرید و فروش مقادیر بزرگ بیت کوین توسعه داده شده اند.

 

برای مثال جیدکس «GIDAX» و جمینای «Gemini» برای سفارشات حجم بالا و عمدتاً از سوی موسسات بزرگ بـه فعالیت میپردازند. برای فروش بیت کوین هاي‌ خود بـه مقدار خرد، ابتدا باید پلت فرم مورد نظر خودرا انتخاب کنید و سپس نسبت بـه عرضه بیت کوین هاي‌ خود در ان پلت فرم اقدام کنید. در رابطه با جزئیات فروش بیت کوین پیشنهاد میکنم مطلب راهنمای خرید و فروش بیت کوین را حتماً مطالعه کنید.

 

یک راه دیگر نیز برای فروش وجوددارد و ان فروش مستقیم بـه یک دوست، آشنا یا شخصی اسـت کـه خارج از پلت فرم آمادگی خودرا برای خرید بیت کوین از شـما اعلام کرده اسـت.

 

دراین صورت شـما باید پول را احتمالاً از روش مستقیمی از وی دریافت کنید و سپس بیت کوین را بـه کیف پول ایشان انتقال دهید. اما اگر فرد مورد نظر را نمی شناسید، طبق معمولً بهترین روش خرید و فروش مشابه با بازار بورس، در پلت فرم معامله بیت کوین اسـت.

 

بخش پنجم: تراکنش بیت کوینی چطور اتفاق می افتد؟

تراکنش های بیت کوین Bitcoin به زبان ساده

اگر قرار باشد من بیت کوینی را بـه کیف پول شـما ارسال کنم، قصدم را اعلام میکنم و تمام گره ها «Nodes» روی شبکه بیت کوین کل شبکه را بررسی میکنند کـه اولاً آیا من صاحب این بیت کوینی کـه اعلام میکنم هستم و ثانیاً آیا این بیت کوین را قبلاً بـه کسی نفروخته ام؟ در صورتیکه پاسخ این دو سوال احراز شود، تراکنش من بـه یک بلوک کـه بـه بلوک قبلی پیوست شده اسـت اضافه می شود. بـه همین دلیل هم عبارت بلاکچین «زنجیره بلوک ها» برای این شبکه استفاده می شود. تراکنش هاي‌ قابل تغییر یا بازگشت نیستند چرا کـه اگر بود بـه این معناست کـه میشود دوباره زنجیره بلوک ها را از ابتدا پیوست هم کرد کـه عملاً نشدنی اسـت.

 

تراکنش های بیت کوین با کمی جزئیات بیشتر!

کیف پول بیت کوین شـما در واقع بیت کوین شـما را نگه‌داری نمیکند!

چیزی کـه نگه‌داری میکند آدرس بیت کوین شماست کـه در ان اطلاعات تمام تراکنش هاي‌ شـما و متعاقباً تراز مالی شـما نگه داری می شود. این آدرس شامل یک رشته ي 34 کاراکتری متشکل از حرف و شماره اسـت «کـه بـه ان کلید عمومی یا Public key می‌گویند».

 

اصلاً اهمیتی ندارد کـه این را همه ی بدانند.

هر آدرس یا کلید عمومی درکنار خود یک کلید خصوصی «private key» نیز نیاز دارد کـه شامل 64 کاراکتر اسـت. این کلید خصوصی اسـت و لازم اسـت کـه آن را خصوصی نگهدارید و تحت هیچ شرایطی فاش نکنید.

 

این دو کلید بـه هم مرتبط هستند اما در عین حال تا بـه امروز هیچ راهی شناخته نشده اسـت کـه از طریق یکی بتوان بـه دیگری رسید مگر این‌که از قبل هردو فاش شده باشد!

 

کلید خصوصی اهمیت دارد چرا کـه حکم امضا برای هر تراکنشی کـه شـما قصد انجام ان را دارید خواهد داشت. بـه این منظور شـما باید کلید خصوصی و عمومی خودرا در نرم افزار بیت کوین روی کامپیوتر یا موبایل تان بـه کار می بندید.

 

با استفاده از این اطلاعات نرم افزار یک امضای دیجیتال تولید میکند کـه برای احراز شدن بـه شبکه ارسال میشوند.

 

این تراکنش باید احراز شود.

برای احراز تراکنش باید دو مساله مورد تایید قرار بگیرد. اول این‌که شـما صاحب بیت کوین هستید و بعد این‌که بیت کوین را قبلاً بـه کسی نفروخته باشید.

 

این‌که قبلاً بـه کسی نفروخته اید نیز از طریق امضای دیجیتالی اسـت کـه حاصل کلید عمومی و خصوصی تولید شده اسـت. این یکی از بخش هاي‌ جالب بلاکچین اسـت! اگر امضای شـما کـه از کلید خصوصی تان حاصل شده اسـت با کلید عمومی تان مطابقت داشته باشد، برنامه بدون این‌که کلید خصوصی را بداند می‌تواند تراکنش را تایید کند و همینطور متوجه شود کـه با این کلید عمومی قبلاً این بیت کوین را در شبکه بـه کسی نفروخته اید.

 

هش چیست؟

رمزنگاری «Cryptography» یا الگوریتم هاي‌ هش یا هشینگ «Hashing Algorithms» عامل حفظ کننده امنیت بلاک چین هاي‌ بیت کوین هستند. الگوریتم هش اطلاعات را در هر شکلی از کاراکتر «شماره، حروف، فایل هاي‌ رسانه اي» دریافت کرده و آن ها را بـه یک رشته از اعداد و حروف ثابت تبدیل می‌کند. این اندازه بیت ثابت میتواند متفاوت باشد «مثل 64 بیت یا 128 بیت یا 256 بیت». این اندازه بستگی بـه تابع هش مورد استفاده دارد.

 

این خروجی با اندازه ثابت، هش نامیده می شود.

بـه عبارت دیگر، یک هش محصول جانبی رمزنگاری یک الگوریتم اسـت. الگوریتم هش دارای ویژگی هاي‌ خاصی اسـت: اولاً یک خروجی منحصر بـه فرد «یا هش» تولید می‌کند و ثانیاً دارای عملکردی یک طرفه اسـت.

 

ریاضیاتی کـه الگوریتم هش بر مبنای ان اسـت، تضمین میکند کـه هیچ راهی برای رسیدن بـه داده هاي‌ اصلی از هش تولید شده وجود ندارد. این بدان معنا اسـت کـه هش فقط دریک فرایند خطی عمل میکند. برای مثال نمیتوان از روی اثر انگشت شست، یک انگشت شست رابا تمام ویژگی ها متصور شد یا ساخت.

 

بـه همین دلیل اسـت کـه هش را می توان بـه عنوان

«اثر انگشت دیجیتالی» داده هاي‌ پردازش شده از طریق تابع هش، نامید. پس میتوان نتیجه گرفت کـه هش از همان اطلاعات و داده هاي‌ ورودی تولید می شود.

اگر شـما داده ها و اطلاعات رابا چیز کوچکی مثل یک فاصله یا یک ویرگول تغییر دهید، هش خروجی بـه طور کامل تغییر خواهد کرد. بلاک چین بیت کوین از این خواص تابع هش رمزنگاری در مکانیسم خود استفاده میکند.

 

بیت کوین (Bitcoin) چیست | بیت کوین کش (Bitcoin Cash)

هش بیت کوین چیست؟

بلاک چین بیت کوین از یک الگوریتم رمزنگاری بـه نام SHA-256 «Secure Hash Algorithm» استفاده می‌کند. درسال 2001 این الگوریتم توسط آژانس امنیت ملی ایالات امریکا توسعه یافت. الگوریتم اثبات کار بیت کوین بر مبنای SHA-256 اسـت.

 

با استفاده از این الگوریتم، استخراج کنندگان مسائل پیچیده ریاضی را برای اضافه کردن بلوک ها بـه بلاک چین، حل می‌کنند. بلوک هاي‌ بیت کوین، با تایید هش ها بر اساس قرعه کشی، اضافه می‌شوند.

 

حال سوال اینجاست کـه یک استخراج کننده چطور برنده قرعه کشی می شود؟

هر بلوک دارای یک هدر «Header» منحصر بـه فرد اسـت و هر بلوک توسط هش هدر بلوک شناسایی می شود. برای موفقیت در استخراج بلوک، لازم اسـت کـه یک استخراج کننده هدر بلوک هش را بـه گونه ایی تنظیم کند کـه کمتر یا برابر هدف باشد.

 

این هدف در حال حاضر این اسـت کـه هش SHA-256 از هدر بلاک باید یک رشته الفبایی و عددی 256 بیتی باشد و باید با 18 صفر شروع شود. هدف بـه عنوان سختی، در هر 2016 بلاک تغییر می‌کند.

 

استخراج کنندگان با تغییر بخش کوچکی از هدرهای بلاک، کـه نانس «nonce» نامیده می شود «حاصل چسباندن کلمات number used once»؛ بـه این هش ویژه یا هدف می‌رسند.

 

یک نانس همیشه با 0 آغاز می شود

و هر بار برای بـه دست آوردن این هش ویژه یا هدف، باید تغییر کرده و رشد یابد. از آنجا کـه تغییر در نانس گاهی موفق بوده و گاهی ناموفق اسـت، شانس رسیدن بـه این هش هدف، کـه با این تعداد صفر شروع می شود، بسیار پایین اسـت. بنابر این با تغییر در نانس، باید بسیار تلاش کرد کـه بـه این هش هدف رسید.

 

اینکار نیازمند داشتن قدرت محاسباتی عظیم و منابع سخت افزاری زیادی اسـت کـه برای اثبات این‌که کار زیادی قبل از استخراج بلاک هدف انجام شده اسـت، نیاز می‌باشد.

 

بـه همین علت اثبات کار نامیده می شود. بـه این ترتیب، هر کدام از استخراج کنندگان اول بـه هش صحیح بیت کوین دست پیدا کنند، دراین قرعه کشی برنده شده و پاداش دوازده و نیم بیت کوینی را دریافت میکند کـه بعد از فرآیند هاوینگ بیت کوین این پاداش نصف خواهد شد.

 

بیت کوین (Bitcoin) چیست | بیت کوین کش (Bitcoin Cash)

خروجی الگوریتم رمزنگاری SHA-256 یک رشته متنی 256 بیتی یا همان 64 کاراکتری اسـت.

 

تراکنش های بیت کوین Bitcoin با جزئیات زیاد!

این جا کمی جزئیات پیچیده تر می‌گوییم، لذا اگر حوصله ندارید میتوانید از اینبخش عبور کنید!

 

وقتی یک تراکنش تایید می شود همراه با عده اي از تراکنش هاي‌ دیگر بـه یک بلوک اضافه یا پیوست می شود. همان طور کـه بالاتر توضیح دادیم با استفاده از تابع هش یک رشته متنی 64 کاراکتری تولید می شود کـه تصادفی نیست ودر عین حال برگشت پذیر هم نیست. یعنی نمیتوان از روی ان بـه کلید خصوصی دست پیدا کرد.

 

هر بلوک طبق معمولً شامل خروجی هش از بلوک قبلی اسـت. بـه همین دلیل هر بلوک در ادامه زنجیره اي از بلوک هاي‌ قبلی خود اسـت و قبلاً گفتیم کـه بـه همین دلیل بـه ان بلاک چین یا زنجیره ي بلوک ها گفته می شود.

 

بـه همین دلیل تغییر در بلوک هاي‌ قبلی

«یعنی تقلب یا کلاهبرداری» عملاً غیر ممکن اسـت. چون با جزئی ترین تغییر در بلوک قبلی تابع هش خروجی متفاوتی خواهد داشت کـه منطبق با هش موجود در بلوک بعدی نیست.

 

بـه همین دلیل اسـت کـه در ابتدای این مقاله گفتیم یکی از تفاوت هاي‌ مهم بیت کوین با سایر ارزهای سنتی تغییر ناپذیری یا بازگشت ناپذیری معاملات اسـت. برای این‌که لیستی از آخرین بلوک ها را مشاهده کنید پیشنهاد می‌کنم از سایت blockchain.info بازدید کنید.

 

بخش ششم: استخراج بیت کوین یا ماینینگ بیت کوین چیست؟

استخراج بیت کوین بر خلاف انچه از اسمش بر می‌آید شبیه استخراج چیزی از زمین یا یک معدن نیست! در واقع در فرآیند استخراج یا ماینینگ بیت کوین موضوع اصلاً فیزیکی نیست. اما بـه دلیل شباهت هایي بـه فرآیند بـه دست آوردن بیت کوین استخراج می‌گویند.

 

بـه زبان ساده استخراج بیت کوین در واقع یافتن یک الگو اسـت کـه در نتیجه ان بیت کوین ها پیدا میشوند. مجموعاً 21 میلیون بیت کوین وجوددارد کـه تا بـه امروز بیش از 18 میلیون شماره از ان استخراج شده اسـت. ماینرها یا استخراج کنندگان بیت کوین در ازای تولید بلوک هایي از تراکنش هاي‌ صحیح پاداش بیت کوینی دریافت می‌کنند و بـه این شکل بیت کوین ها استخراج میشوند.

 

بیت کوین (Bitcoin) چیست | بیت کوین کش (Bitcoin Cash)

دستگاه هاي‌ استخراج بیت کوین «bitcoin mining» طبق معمولً دارای صدای زیادی هستند

 

گره ها یا کامپیوترها «Nodes»

گره ها در واقع کامپیوتر هایي «عمدتاً با توان پردازش بالا» هستند کـه نرم افزارهای استخراج بیت کوین بر روی انها نصب شده اسـت و کمک میکنند کـه جریان اطلاعات مربوط بـه بیت کوین ها تقویت شود. هر شخصی میتواند نرم افزار بیت کوین را نصب کند و کامپیوتر خودرا برای این فرآیند فعال نگه دارد. اشکال این ماجرا استفاده بالای برق «یا انرژی مشابه» اسـت.

 

برترین بت: بـه همین دلیل در کشور جمهوری اسلامی ایران بـه دلیل ارزان بودن انرژی برق «علی الخصوص دربخش صنعت و کشاورزی» ماینینگ بیت کوین یا استخراج ان با تعرفه این دو برق غیرقانونی اسـت. یک اشکال دیگر نیز نیاز بـه فضای روی دیسک شـما «در حال حاضر حدوداً 145 گیگابایت» برای نگه داری اطلاعات مربوط بـه تراکنش ها اسـت.

 

عده اي از گره ها یا کامپیوترها استخراج کنندگان هستند کـه بـه انها ماینر «miner» می‌گویند. این گروه از گره ها تراکنش ها را بـه بلوک ها اضافه میکنند و سپس آن را بـه زنجیره بلوک ها اضافه میکنند.

 

این اتفاق چطور میوفتد؟

با حل کردن یک مساله ي ریاضی کـه بخشی از نرم افزار بیت کوین اسـت و اضافه کردن ان بـه بلوک. مساله اي ریاضی کـه باید دراین میان حل شود، پیدا کردن عددی اسـت کـه وقتی با داده درون بلوک ترکیب می شود و از تابع هش عبور میکند، نتیجه حاصل دریک محدوده مشخص قرار میگیرد. همانگونه کـه بالاتر ذکر شد این شماره نانس نامیده می شود کـه در مورد بیت کوین نانس عددی بین 0 و 4.294.967.296 اسـت.

 

حل مساله ریاضی

این شماره چطور پیدا می شود؟ با حدس!

تابع هش این امکان را میدهد کـه شماره خروجی را بتوان حدس زد. بـه این ترتیب ماینرها شماره مورد نظر را حدس میزنند و این شماره را بـه همراه داده موجود در بلوک بـه تابع هش می‌دهند.

 

هش نتیجه شده باید با تعدادی از اعداد صفر شروع می شود. هیچ راهی وجود ندارد کـه بدانیم چه عددی قرار اسـت درست کار کند، چرا کـه دو شماره پشت سر هم ممکن اسـت نتایج خیلی متفاوتی داشته باشند و این امکان حدس را از سیستم میگیرد. یک مساله دیگر هم وجوددارد. چند نانس ممکن اسـت یک نتیجه مورد نظر را حاصل کنند.

 

نخستین ماینر یا استخراج کننده اي کـه نتیجه هش مورد نظر را بـه دست بیاورد موفقیت خودرا بـه بقیه شبکه اعلام میکند.

 

همه ی ماینرهای دیگر بلافاصله کار روی ان بلوک را متوقف میکنند و سعی میکنند تا رمزگشایی از شماره مورد نظر برای بلوک بعدی را انجام دهند. بـه عنوان پاداش استخراج کننده برنده، بیت کوین دریافت میکند.

 

استخراج بیت کوین از نظر اقتصادی

همین حالا کـه در حال نوشتن این مطلب هستیم پاداش کشف شماره مورد نظر برای یک بلوک، 12.5 بیت کوین اسـت کـه با فرض قیمت 10 هزار دلار برای هر بیت کوین 125 هزار دلار ارزش دارد «واقعاً شماره زیادی اسـت». البته اینطور کـه جذاب بـه نظر میرسد راحت نیست! ماینرهای بسیار زیادی بـه دنبال دریافت کردن این پاداش هستند و شانس و قدرت پردازش مساله هاي‌ مهم در بـه دست آوردن این پاداش هستند. قدرت پردازش در واقع بـه شـما اجازه می‌دهد تا دریک زمان مشخص بتوانید حدس هاي‌ بیشتری را مورد امتحان قرار دهید.

بیت کوین (Bitcoin) چیست | بیت کوین کش (Bitcoin Cash)

 

هزینه ي استخراج کردن بیت کوین بـه دو علت بالاست.

یکی مصرف برق یا انرژی اسـت کـه دستگاه هاي‌ استخراج بیت کوین دارند و دیگری قیمت خود این دستگاه هاست.

یک مساله مهم دیگر کم شدن پاداش حل مساله ریاضی اسـت.

 

امروز کـه باهم صحبت میکنیم پاداش حل مساله 12.5 بیت کوین اسـت اما بعد از هاوینگ بیت کوین کـه برای دومین بار در می 2020 صورت میگیرد این پاداش نصف خواهد شد و بـه شماره 6.25 بیت کوین خواهد رسید.

 

قیمت بیت کوین

بیت کوین از تاریخ ایجاد و عرضه خود درسال 2009 تا بـه امروز، سرگذشت بسیار پرنوسانی داشته اسـت.

 

اگر چه سیر کلی نمودار قیمت بیت کوین از ابتدا تا بـه امروز صعودی بوده اسـت. در ابتدای ایجاد بیت کوین، بیت کوین در ازای هیچ معامله می‌شد! در واقع با بیت کوین نمیشد کار خاصی کرد!

 

نخستین اتفاق در رشد قیمت بیت کوین درسال 2010 اتفاق افتاد کـه طی ان قیمت هر بیت کوین از 0.0008 دلار بـه 0.08 دلار رسید، یعنی صد برابر! از ان تاریخ تا بـه امروز قیمت بیت کوین تغییرات متفاوتی را بـه خود دیده اسـت.

 

معاملات اولیه بیت کوین Bitcoin

بیت کوین Bitcoin در واقع از سال 2013 بیت کوین شد! تا پیش از ان با توجه بـه عدم رشد خیلی زیادش، اقبال زیادی نیز از سوی سرمایه گذاران نبود. در ابتدای سال هر بیت کوین با قیمت 13.5 دلار معامله می شد. در ماه آوریل نخستین جهش معنادار برای سرمایه گذاران اتفاق افتاد و قیمت هر بیت کوین بـه شماره 220 دلار رسید و البته در اواسط همان ماه بـه 70 دلار کاهش یافت. این نخستین صعود و ریزش قیمت ارزش دیجیتال در دنیا بـه شمار می رفت.

 

این اتفاق یکبار دیگر نیز در ماه اکتبر سال 2013 رخ داد و قیمت بیت کوین از 100 دلار در ابتدای ماه بـه 195 دلار در انتهای ماه رسید. در ماه نوامبر قیمت از 200 دلار بـه 1120 دلار رسید.

 

علت این رشد ورود برخی استخراج کنندگان و پلت فرم هاي‌ عرضه بیت کوین در چین بود. دراین دوره از زمان یک پلت فرم معامله بیت کوین بـه نام Mr. Gox بیش از 70 درصد تراکنش هاي‌ بیت کوین دنیا را در اختیار داشت.

 

دراین پلت فرم بیش از 150 هزار بیت کوین در روز معامله می شد.

بعد ها این پلت فرم بـه دلیل انچه تقلب و همینطور بحران مدیریت در ان گفته می شد، تعطیل شد.

 

افراد برای برداشت از این پلت فرم، بـه خوبی کارشان انجام نمی شد. قیمت بیت کوین در 4 دسامبر 2013 بـه 1230 دلار رسید. 4 روزبعد، یعنی در تاریخ 7 دسامبر 2013 قیمت بیت کوین بـه 750 دلار رسید. یعنی 39 درصد کاهش در 4 روز!

 

قیمت ها بـه نوعی در محدوده 920 دلار پایدار بود تا یک افت دیگر در فوریه 2014 و بعد از اعلام ورشکستگی Mt. Gox در ژاپن اتفاق افتاد. قیمت بیت کوین کـه در 4 فوریه 2014 حدود 911 دلار بود تنها 12 روزبعد بـه شماره 260 دلار رسید!

 

اینبار 71 درصد کاهش در 12 روز! البته قیمت بیت کوین تا حدی خودش را در ماه مارس 2014 ریکاور کرد و بـه شماره 620 دلار رسید. این افت و خیز هاي‌ زیر هزار دلاری همان‌ گونه ادامه داشت تا سال 2016 و اوایل سال 2017 کـه قیمت بیت کوین کم کم سطح مقاومت 1000 دلاری را رد کرد.

 

رشد تاریخی بیت کوین در 2017

در پاییز سال 2017 قیمت بیت شروع بـه رشد کرد، رشد و رشد … .

 

در اکتبر 2017 قیمت بیت کوین مرز 5000 دلار را رد کرد ودر نوامبر این شماره بـه 10 هزار دلار رسید! این پایان ماجرا نبود و دسامبر 2017 عددی نزدیک بـه 20 هزار دلار را تجربه کرد!

 

باورنکردنی بود. عده اي از تحلیلگران این را حباب قیمتی بیت کوین میدانستند. این ماجرا دیری نپایید و چند هفته بعد قیمت بیت کوین در آوریل 2018 بـه زیر 7 هزار دلار ودر نوامبر 2018 بـه زیر 3500 دلار رسید.

 

درسال 2019 نیز بیت کوین مجدداً رشدی را تجربه کرد و بـه محدوده 10 هزار دلار نزدیک شد.

 

ارزش کل بازار بیت کوین چقدر است؟

اگر طبق اطلاعات موجود 18 میلیون بیت کوین استخراج شده و همگی در معرض باشند، و قیمت هر بیت کوین را 10 هزار دلار درنظر بگیریم در رابطه با بازاری 180 میلیارد دلاری صحبت می‌کنیم.

 

اما پیشبینی از قیمت بیت کوین نشان میدهند کـه با دشوارتر شدن استخراج بیت کوین، قیمت ان رشد فزاینده اي خواهد داشت. اگر چه اینها صرفاً پیشبینی هستند ودر مورد آینده قیمت بیت کوین در ادامه صحبت خواهیم کرد.

 

اما با درنظر گرفتن محدودیت 21 میلیون بیت کوین «کل ظرفیت قابل استخراج بیت کوین»؛ اگر قیمت 10 هزار دلار باشد بازار حجمی برابر با 210 میلیارد دلار دارد.

 

پیش بینی قیمت بیت کوین در آینده

پیشبینی هاي‌ بسیار زیادی در مورد قیمت بیت کوین در آینده طرح شده اسـت. واقعیت ماجرا این اسـت کـه شدت نوسان در پیشبینی ها بـه قدری زیاد اسـت کـه صحبت کردن از پیشبینی قیمت بیت کوین کاری بیهوده اسـت. اما می توان رویکردهای موجود را مرور کرد:

 

رویکرد 1» افزایش رادیکال

عده اي از پیشبینی ها حاکی از افزایش قیمت هر بیت کوین بـه بیش از 1 میلیون دلار طی 5 سال آینده هستند. عده اي از پیشبینی کنندگان موجود دراین دسته نیز حتی برای انتهای سال 2020 این قیمت هاي‌ بسیار بالا را پیشبینی کرده اند.

 

رویکرد 2» افزایش نسبی

مبتنی بر انچه بر بیت کوین گذشته اسـت، برخی پیشبینی میکنند کـه قیمت بیت کوین در بازه 10 تا 20 دلار درسال 2020 قرار گیرد و بـه مرور با توجه بـه سخت تر شدن استخراج بیت کوین و ورود بازیگران بیشتر، بـه قیمت ان در طی سالیان آتی افزوده خواهد شد.

 

رویکرد 3» کاهش رادیکال

برخی معتقد هستند کـه بیت کوین ارزش چندانی را بـه دنیای معاصر ارائه نمی‌کند. پشتوانه مالی مشخصی ندارد و محصول تلاش و رشد اقتصادی انسانها و کشورها نیست. همچنین تغییرات رادیکال در تکنولوژی ممکن اسـت بنیان هایي کـه بیت کوین Bitcoin بر ان استوار اسـت را زیر سوال ببرد. بـه این ترتیب عده اي از پیشبینی کنندگان قیمت بیت کوین، حتی قیمت هایي نظیر 10 دلار برای بیت کوین در آینده را پیشبینی می‌کنند.

 


 

بیت کوین کش «Bitcoin Cash»

اگر با ارزهای دیجیتال آشنا هستید، می‌دانید کـه نخستین ارز دیجیتال دنیا کـه توانست جای خودرا در میان جهانیان باز کند بیت کوین اسـت.

 

بعد از بیت کوین، بیت کوین کش، اتریوم، تتر، لایت کوین و کلیه ارزهایی کـه پا بـه دنیا گذاشتند، از الگوهای مشابهی برای توسعه و زیرساخت فنی خود استفاده کردند و اساساً هر یک بـه دلیل رفع کردن ضعفی کـه در بیت کوین شناسایی کرده اند ایجاد شده اند.

 

لذا هر گاه بـه تشریح یک ارز دیجیتال یا رمزارز می‌پردازیم، ناخودآگاه برای درک بهتر علت وجودی ان ارز دیجیتال باید مقایسه بین ان ارز و بیت کوین انجام دهیم.

 

بیت کوین کش همانند بیت کوین یک پول الکترونیکی همتا بـه همتا «P2P» اسـت کـه غیرمتمرکز و خارج از بازرسی هر بانک مرکزی یا دولت و کشوری اسـت. بـه عبارتی برای این‌که پول بین شـما و یک دریافت کننده پول رد و بدل شود نیازی بـه تایید هیچ نهاد ثالثی نیست.

 

خب، این دقیقاً همان تعریفی شد کـه از بقیه ارزهای دیجیتال در ابتدا می‌کنیم. اینجاست کـه نیاز بـه بیان تفاوت ها و فلسفه وجودی بیت کوین کش پیش می‌آید. دراین پست با ما همراه باشید تا بیشتر با بیت کوین کش آشنا شوید.

 

بیت کوین کش چیست؟

بیت کوین کش یک ارز دیجیتال اسـت کـه انشعابی «بـه انگلیسی: Hardfork یا هاردفورک» از بیت کوین بـه شمار میرود. وجود عده اي از مشکلات شامل کند بودن تراکنش هاي‌ بیت کوین و سختی استخراج ان باعث شد تا ارزی بـه نام بیت کوین کش ایجاد شود.

 

کند بودن تراکنش هاي‌ بیت کوین از آنجا ناشی می شود کـه ساخته شدن هر بلوک بیت کوین حدود 10 دقیقه زمان می‌برد. این یعنی برای تراکنش هاي‌ جزئی و روزمره مثل خرید میوه و خوراک استفاده از بیت کوین عملاً امکان‌پذیر نیست و برای تایید یک تراکنش حداقل باید 10 دقیقه منتظر بمانند.

 

نه خریدار و نه فروشنده هرگز راضی نخواهند شد کـه برای خرید و فروش یک کالای ارزان و ساده دقایق زیاد یا ساعتی معطل شوند. همین جاست کـه بیت کوین عملاً از کاربردهای جزئی خارج می شود.

 

همان طور کـه قبلاً در معرفی لایت کوین مثال زده بودیم،

این جا هم بیت کوین شبیه بـه سرمایه گذاری در طلا و برای بلندمدت و بیت کوین کش مثل سرمایه گذاری در نقره و برای کوتاه مدت بـه کار می‌رود!

 

درسال 2017 با روی دادن یک انشعاب روی بیت کوین، این رمزارز وارد یک هاردفورک شد کـه در نهایت موجب بـه وجود آمدن بیت‌کوین‌‌کش ‌شد. فورک «fork» پدیده‌اي اسـت کـه باعث ایجاد انشعاب میشود ودر‌صورت وقوع ان؛ دو ارز رمزنگاری‌ شده با بلاکچین‌هاي‌ جداگانه ایجاد میشود.

 

دراین مورد پس از وقوع انشعاب با فورک، بیت کوین

همان‌ گونه بـه‌عنوان ارز اصلی روی زنجیره خود باقی میماند و اکنون با سگویت «segwit» پشتیبانی می شود، این ارز جدید جدا شده از زنجیره اصلی بیت کوین کش نام دارد کـه با علامت اختصاری BCH نمایش داده می شود.

 

البته درسال 2018 بیت کوین کش یک‌بار دیگر نیز انشعاب جدید پیدا کرد و این هاردفورک باعث شد تا این ارزدیجیتال بـه دو ارز دیجیتال Bitcoin Cash ABC و Bitcoin Cash ABC تقسیم شد و هر یک مسیر خودرا پیش رفت.

 

علت ایجاد این انشعاب نیز عدم اتفاق نظر توسعه دهندگان بیت کوین کش روی بـه روز رسانی این ارز دیجیتال بود. بعد از این انشعاب از Bitcoin Cash ABC پشتیبانی و همراهی بیشتری صورت گرفت.

 

بـه این ترتیب وقتی از بیت کوین کش صحبت می‌کنیم منظور همان Bitcoin Cash ABC اسـت و انشعاب دیگر بیت کوین کش را Bitcoin SV می‌گوییم.

 

سرعت تراکنش های بیت کوین کش

در بیت کوین کش سایز بلوک ها از یک مگابایت «MB» بـه هشت مگابایت افزایش پیدا کرد. هدف از اینکار افزایش تعداد تراکنش ها یا بـه عبارتی سرعت تایید تراکنش ها در شبکه بوده اسـت. طوری کـه این شماره بـه تعداد تراکنش هاي‌ بزرگانی چون VISA و PayPal نزدیک شود.

 

قیمت بیت کوین کش

قیمت بیت کوین کش امروز «8 فروردین 1398» کـه باهم صحبت میکنیم، 224 دلار آمریکاست «در مقایسه با قیمت بیت کوین کـه 6640 دلار اسـت» و البته این قیمت روی همه ی پلت فرم ها در تصویر زیر مشخص اسـت. نمودار قیمت این ارز دیجیتال از روزی کـه ایجاد شده اسـت نیز در تصویر زیر مشخص اسـت.

 

تفاوت های بیت کوین کش با بیت کوین

همان طور کـه در ابتدای مطلب نیز گفتیم، بیت کوین ابداعاتی را بـه دنیای پول معرفی کرد کـه منشا ایجاد سایر ارزهای دیجیتال نیز بوده اسـت. از نظر طرفداران بیت کوین کش، این رمزارز برتری ها نسبت بـه بیت کوین دارد.

 

یک نکته نیز باید متذکر شویم و ان این‌که بیت کوین کش یک آلت کوین «Altcoin» بـه حساب نمی‌آید. عده اي از مهم ترین تفاوت هاي‌ بیت کوین کش و بیت کوین عبارتند از:

 

بیت کوین کش راهکارهایی برای کاهش سختی شبکه دارد.

بیت کوین کش سگویت را پشتیبانی نمیکند.

بیت کوین کش در مقابل حمله هاي‌ تکرار و بازپخش «replay attack» مقاوم تر از بیت کوین اسـت.

سرعت انجام تراکنش هاي‌ بیت کوین کش، بیشتر از بیت کوین اسـت.

بیت کوین کش کارمزد کمتری در تراکنش ها نسبت بـه بیت کوین Bitcoin دارد.

بیت کوین کش برای انجام تراکنش هاي‌ روزمره، مناسب تر از بیت کوین اسـت.

معتبرترین سایت شرط بندی بین المللی
ثبت نام در سایت سیگاری بت